DEBATA: „Idea osiedla społecznego. Wczoraj, dziś i jutro” / po filmach „Przedszkole modernistyczne oraz „Szklane domy. Historia osiedli społecznych” / 20 października, piątek, godz. 18.00

XX wiek przyniósł zmiany w organizacji przestrzeni mieszkalnych. Pomysły te stanowiły próby rozwiązania problemu kiepskich warunków życia w miastach, dynamicznie się urbanizujących po rewolucji przemysłowej. W początkach stulecia zaczęły powstawać zorganizowane struktury mieszkaniowe, wyodrębnione jednostki osiedlowe. Koncepcje z tamtego okresu dążyły do zaspokojenia indywidualnych potrzeb mieszkańców i pomagać w budowaniu relacji między użytkownikami przestrzeni wspólnych osiedli. Jak zmieniały się te koncepcje na przestrzeni lat? Które z założeń sprzed 100 lat wciąż są stosowane w projektowaniu nowych osiedli, a które okazały się utopią? Co dziś kryje się za pojęciem “osiedla społecznego”?

Udział wezmą:
Iwona Borowik – socjolog miasta, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego
Natalia Gołubowska – absolwentka Mediacji Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, autorka projektu „Po sąsiedzku – kieszeń wsparcia”
Olga Matuszewska – reżyserka filmów „Przedszkole modernistyczne” i „Szklane domy. Historia osiedli społecznych”
Kazimierz Śródka – doświadczony architekt, Główny Projektant i współwłaściciel Archicomu – dewelopera budującego osiedla społeczne we Wrocławiu.
Debatę poprowadzi:
Michał Syska – dyrektor Ośrodka Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle’a