Reportaż na Tajnych Kompletach: “Miasto archipelag. Polska mniejszych miast”. Spotkanie z Filipem Springerem / 19 października, czwartek, godz. 18.00 / Tajne Komplety

W ubiegłym roku nakładem Wydawnictwa Karakter na rynku ukazała się książka “Miasto archipelag. Polska mniejszych miast” Filipa Springera. Autor odbył reporterską podróż przez mniejsze miasta, które przez 24 lata były stolicami województw. Dziś wiele z nich boryka się z wyludnieniem, problemami gospodarczymi, bezrobociem i narastającą stagnacją. W najmniejszym z byłych miast wojewódzkich – Białej Podlaskiej, żyje dziś tylko 26 tysięcy mieszkańców, w największym – Częstochowie – prawie dziesięć razy więcej. W reportażach Springera wracają wspomnienia sprzed lat, gdy wszystkie te ośrodki dynamicznie się rozwijały: powstawały fabryki, osiedla, domy kultury i obiekty sportowe. Na potrzeby urzędów wojewódzkich wznoszono kilkunastopiętrowe bloki aspirujące do statusu lokalnych drapaczy chmur. Do pracy w administracji i przemyśle, edukacji i kulturze napływali nowi mieszkańcy. Jak dziś pracuje się i spędza wolny czas w Siedlcach, Pile czy Tarnobrzegu? W skład aktualnego województwa dolnośląskiego wchodzą trzy dawne stolice regionów: Jelenia Góra, Legnica i Wałbrzych. W jakiej są kondycji? Czym żyją na co dzień i jakie widzą perspektywy na przyszłość ich mieszkańcy?

Zapraszamy na rozmowę o książce Filipa Springera i o jej dolnośląskich elementach.

Filip Springerreporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze ( „Źle Urodzone”, „Zaczyn”, „Wanna z kolumnadą”, „Księga zachwytów”). Współpracuje z Gazetą Wyborczą i Polityką.  Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji „Herodot”  im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany  do najważniejszych nagród literackich w kraju.  Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski.

Spotkanie poprowadzi Kuba Żary.

Spotkania realizowane są dzięki programowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Partnerstwo dla książki.