Podczas MIASTOmovie film stanowi punkt wyjścia do refleksji nad współczesnym miastem. Zapraszamy mieszkańców Wrocławia do aktywnego udziału w rozmowie na temat otaczającej ich przestrzeni. Działania w 2017 r. dedykowane są szeroko rozumianemu tematowi ‘sąsiedztwa’. Poczynając od podstawowego wymiaru sąsiedzkiego – między mieszkańcami jednego bloku, przez możliwości budowy społeczności lokalnej w obrębie jednego osiedla, po refleksję nad wspólnotą w ramach całego organizmu miejskiego.

 

Podczas grudniowej serii wydarzeń skupimy się na tym, czego nie udało nam się podjąć w październikowej edycji imprezy – zajmiemy się refleksją nad życiem w budownictwie wielorodzinnym we Wrocławiu, od miasto-ogrodów, przez osiedla społeczne, bloki z wielkiej płyty, po kooperatywy na Nowych Żernikach i świeży trend „colivingu”.

5.12  / 18:00 / Kino Nowe Horyzonty
Wrocławska premiera dokumentu „Bloki” w reżyserii Konrada Królikowskiego + dyskusja 

Film jest pierwszym w Polsce, długometrażowym, szerokim i wieloaspektowym obrazem poświęconym budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku 56 do współczesności. Składają się na niego między innymi wywiady z architektami – najważniejszymi twórcami znanych polskich osiedli, lokatorami, krytykami architektury i historykami. Nie jest to film tylko o architekturze. Bloki przez dekady były różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków, były obiektem marzeń i miejscem, z którego się ucieka. W filmie są zapisem wielkich przemian powojennej Polski.

Oprócz projekcji filmu odbędzie się prezentacja modelowego osiedla Wrocławia „Nowe Żerniki” (współautor: Zbigniew Maćków) oraz dyskusja z udziałem reżysera i zaproszonych gości.

Udział wezmą:
Konrad Królikowski – reżyser i współscenarzysta filmu „Bloki”, zajmuje się fotografią i wideo, z wykształceniem jest socjologiem.
Zbigniew Maćków – architekt, prowadzi Pracownię Projektową Maćków, prezes Dolnośląskiej Izby Architektów, jeden z inicjatorów powstania modelowego osiedla Nowe Żerniki.
Krzysztof Ziental – wrocławianin, historyk sztuki, zabytkoznawca/konserwacjoznawca, praktyk partycypacji.

Moderacja:
Michał Syska – prawnik i publicysta, dyrektor Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a

➡️ [wydarzenie na FB]
➡️ [kup bilet]

6.12 / 17.00 / kładka nad ulicą Legnicką za pl. Jana Pawła II

Do serca Szczepina. Spacer architektoniczno-sentymentalny – Joanna Klima + Krzysztof Ziental

W dżungli wrocławskich blokowisk często nie dostrzegamy, iż jedno powojenne osiedle nierówne drugiemu. Każde z nich ma swoją specyfikę. Jednym z nich jest Szczepin.Spacer poprowadzi Krzysztof Ziental, historyk architektury oraz Joanna Klima, szczepinianka, radna i aktywistka tego osiedla, założycielka grupy Serce Szczepina. 

➡️ [wydarzenie na FB]

7.12 / 18:00 / Muzeum Architektury / WSTĘP WOLNY
„Miasta-ogrody – świat i Wrocław, utopia i rzeczywistość” – wykład Agaty Gabiś + promocja książki „Miasta-ogrody jutra” Ebenezera Howarda

Pojęcie miasta-ogrodu kojarzy się z osiedlami domków budowanych w zieleni z dala od miejskiego zgiełku. Ale koncepcja ta oparta była na rewolucyjnej idei całkiem nowej organizacji miejskiej wspólnoty, nowego podejścia do planowania, własności czy samorządności. Choć nosiła znamiona utopii, szybko znalazła wyznawców na wszystkich kontynentach. Dzięki nowemu polskiemu wydaniu manifestu Howarda (wydawcy: Centrum Architektury i Instytut Kultury Miejskiej) można wrócić do źródła idei miasta-ogrodu, a historyczka sztuki Agata Gabiś przedstawi sposób w jaki zainspirowały one wrocławskich architektów i urbanistów.

➡️ [wydarzenie na FB]

8.12 / 17:00 / Muzeum Architektury / WSTĘP WOLNY
Coliving. Nowa forma mieszkaniowa czy chwyt marketingowy? – wykład Przemysława Chimczaka

Jak będą mieszkali młodzi Polacy w niedalekiej przyszłości? Celem wykładu jest przedstawienie trendów wpływających na zmianę podejścia do zamieszkiwania wśród młodego pokolenia. Zastanowimy się nad tym, co ekonomia współdzielenia ma do kształtowania przestrzeni, czy możemy spodziewać się zalania rynku przez mikromieszkania oraz jaki wpływ na architekturę będą miały modele biznesowe.

➡️ [wydarzenie na FB]